ÚvodDůležité informace pro turisty

Důležité informace pro turisty

Blízké zajímavé turistické cíle

České Budějovice (20 km)

Správní, hospodářské a kulturní centrum Jihočeského kraje. Nyní krajské město založeno králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265.

Český Krumlov (15 km)

Městská památková rezervace zařazená do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedinečný urbanistický celek rozložený nad meandrující Vltavou. Zámek je po Pražském hradu nejrozsáhlejší v Čechách. Nejstarší Dolní hrad vznikl v polovině 13. století.

Kaplice (11 km)

Městská památková zóna, původně trhová osada na Cáhlovské stezce připomínané již 1257.

Trhové Sviny (15 km)

Městská památková zóna, původně osada pod zaniklým hradem Svince, připomínané již v letech 1260. V blízkosti Buškův hamr, plně funkční technická památka.

Doudleby (9 km)

Původně slavníkovské hradiště ostrožného typu z 9. až 12. století. Doudleby byly správní střediskem Doudlebska, prostoru původně osídleného staroslovanským kmenem Důdlebů v 6. století.

Římov (6 km)

Významné poutní místo na řece Malši s křížovou cestou s 25 kaplemi zasazenými do okolní krajiny (vznikla v letech 1648-1705). Význačný je i kostel Svatého Ducha s ambity a Loretou. Vlastní osada je připomínána v roce 1395.

Hrady na Malši

Velešín, Pořešín, Sokolčí, Louzek, Tichá

Strážní hrady na solné stezce vedoucí od Dunaje kolem Malše k Vltavě. Kromě soli se přepravovalo železo a výrobky z něj, rakouská a italská vína, textilní výrobky, papír, knihy, jižní koření a ovoce. Z Čech na jih se vozilo obilí, maso, mléko, sýry, med a medovina, vydělané kůže, sukno, peří a také čerství kapři a štiky.

Turistické značené cesty

Výchozí bod těchto cest: náměstí J. V. Kamarýta

 Po stopách koněspřežky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Městský okruh

Tur. stezka - Velešínsko - značka Velešínsko

turisticka-modra-120x121 (KČT) – Velešín, zastávka ČD, Milíkovice, Kamenný Újezd, Plavnice

turisticka-zluta-120x120 (KČT) – Velešín, Římov, Plavnice. V Plavnici návaznost na zelenou do Doudleb

Značeno dřevěnými směrníky (Hrady na Malši) – Stezka vedoucí k zřícenině hradu Velešín. Vede přes Kozákův most, osadu Sedlce na hrad Velešín.

Cyklostezky

č. 1197 – Sv. Jan nad Malší, Velešín, Skřidla, Mojné, Štěkře

č. 1198 – Kaplice, Pořešín, Rozpoutí, Výheň, Dlouhá, Velešín, Římov, Kamenný Újezd ( návaznost na č. 12 Č. Budějocice – Č. Krumlov).

č. 1199 – Velešín, Markvartice, Žaltice samoty, Přídolí, Práčov (návaznost na č. 12 Č. Krumlov, Rožmitál na Šumavě, Dolní Dvořiště).